Przejdź do głównej zawartości

Psychologia - introwertycy i ekstrawertycy
Jak to jest, że niektórzy ludzie uwielbiają opowiadać te same historie, podczas gdy inni zachowują większość fragmentów ze swojego życia dla siebie?


Na pewno zauważyliście, że są pośród nas tak zwane dusze towarzystwa. To osoby, dla których liczy się kontakt z drugim człowiekiem. Robią więc wszystko, aby go nawiązać i utrzymać, opowiadając przeróżne historie. Czasami nie są one nawet zbytnio ciekawe, ale dla opowiadających je nie ma to kompletnie żadnego znaczenia. Są oni bowiem ekstrawertykami, czyli ludźmi, którzy mają potrzebę życia w towarzystwie i znajdowania się w centrum uwagi. Na imprezach zwykle brylują - uwielbiają opowiadać kawały oraz zabawiać gości anegdotami. Często zdarza się też, że opowiadają tę samą historię wielu ludziom, całkowicie o tym zapominając. Wszystko przez to, że ekstrawertycy mają słabą pamięć długotrwałą. O wiele lepiej zapamiętują to, co wydarzyło się kilka minut temu niż, to, co miało miejsce przed paroma miesiącami. Z tego powodu jeśli nawet powierzycie ekstrawertykowi swój sekret - nie możecie być pewni, że go zapamięta.


Ich przeciwnością są introwertycy. Osoby stonowane i często skupione na sobie. Nie znaczy to jednak, że są odludkami. Introwertycy lubią słuchać, ale opowiadana historia musi ich zaciekawić oraz być zgodna z ich zainteresowaniami. W przeciwnym wypadku introwertyk szybko znudzi się rozmową. Nawet jeśli nie powie tego wprost, to będzie dążył do tego, by jak najszybciej ją zakończyć. Szukają oni osób, z którymi mogą konkretnie porozmawiać na jeden temat.
Odwiedź też mojego facebooka, oraz wspierającą witrynę gryfun.pl :)

Komentarze